Isiklike terviseandmete rakenduste plussid ja miinused: mida pead teadma

Mobiilsed terviseäpid muudavad tervishoiumaastikku, pakkudes mugavaid ja isikupäraseid lahendusi mitmesuguste terviseprobleemide jaoks. 

Need äpid pakuvad telemeditsiini konsultatsioone ja tervise jälgimist, pakkudes lihtsat juurdepääsu tervishoiuteenustele ning soodustades paremaid tervisetulemusi.

ADVERTISEMENT

Tehnoloogia jätkuval arengul on mobiilsetel terviseäppidel tohutu potentsiaal tervishoiuteenuste kättesaadavuse ja tõhususe parandamiseks.

Mobiilirakendused

Mobiilirakendused on suurepärased näited side süsteemidest, mis on erinevates vormides ja mille eesmärk on rahuldada erinevaid kasutajavajadusi.

Tänapäeva maailmas on raske ette kujutada päeva ilma nutitelefonide, tahvelarvutite ning nende rakendusteta, sealhulgas isiklike terviseandmete rakendusteta.

ADVERTISEMENT

Iga vajaduse jaoks on olemas rakendus, pakkudes lahendusi ja infot.

Tervishoiurakendused

Tervishoiusektor pole erand, pakkudes mitmesuguseid rakendusi alates heaolust kuni arstikonsultatsioonideni ja vaimse tervise toetamiseni.

Kasutajad saavad nendele rakendustele juurde pääseda kõikjal, olgu kodus või liikvel olles.

ADVERTISEMENT

Tervise teadlikkuse ja teabe jagamise edendamine

Need rakendused ei paku ainult terviselahendusi; need edendavad ka tervise teadlikkust inimeste seas. 

Koos mobiiltervise (mHealth) ja elektrooniliste meditsiinikaartide (EMR)ga saavad need pakkuda ja jagada olulist terviseinfot. 

COVID-19 pandeemia ajal olid need rakendused olulised erinevate tervisevajaduste lahendamisel ning nende tähtsus oodatakse jätkuvat ka pärast pandeemia lõppu.

Mobiilsed terviseäpid: tüübid ja populaarsed valikud

Mobiilsed terviseäpid on jagatud kategooriatesse vastavalt nende kasutusele.

Need hõlmavad telemeditsiini äppe, mida tuntakse ka kui haiguse ja ravi haldamise äppe, üldise tervise ja heaolu haldamise äppe ning äppe isikliku terviseandmete haldamiseks online.

Lisaks on kasvav kategooria nimega femtech, mis on keskendunud naiste tervisele ja muutub üha populaarsemaks naiste hulgas.

Telmeditsiini rakendused

Telmeditsiini rakendused võimaldavad kasutajatel ühendust võtta tervishoiutöötajatega meditsiinikonsultatsioonideks videokõne, häälkõne või vestluse teel.

Need platvormid võimaldavad patsientidel broneerida aegu ja osaleda virtuaalsetes konsultatsioonides arstidega, muutes tervishoiuteenuse kättesaadavamaks ja mugavamaks.

Lisaks hõlbustavad telmeditsiini rakendused meditsiinidokumentide turvalist vahetust patsientide ja tervishoiuteenuse pakkujate vahel.

Mõned populaarsed telmeditsiini rakendused on:

 • VirtuMedix on telmeditsiini platvorm, mis pakub kasutajasõbralikku liidest virtuaalkonsultatsioonideks, võimaldades patsientidel saada meditsiinilist nõu mugavalt oma kodust.
 • eVisit pakub põhjalikku telmeditsiini lahendust, võimaldades tervishoiutöötajatel pakkuda virtuaalset ravi, lihtsustades kaugdiagnoosimise ja kaugravi protsessi.
 • MDLIVE on populaarne telmeditsiiniteenus, mis pakub ööpäevaringset juurdepääsu sertifitseeritud arstidele ja terapeutidele erinevate meditsiiniliste ja vaimse tervise probleemide korral.
 • Lemonaid on tuntud oma kiirete ja taskukohaste veebikonsultatsioonide poolest, keskendudes retseptide väljastamisele levinud terviseprobleemide korral ja pakkudes lihtsat ja muretut kogemust.
 • LiveHealth Online on telmeditsiiniteenus, mis võimaldab kasutajatel teha videovisiite arstide ja psühholoogidega, pakkudes mugavat võimalust mittehädavate tervisemurede lahendamiseks.
 • PlushCare võimaldab juurdepääsu tipparstidele virtuaalkonsultatsioonideks, keskendudes esmatasandi hooldusele, vaimsele tervisele ja krooniliste haiguste haldamisele.
 • Doctor on Demand pakub videovisiite tervishoiutöötajatega erinevatele meditsiinilistele probleemidele, sealhulgas ägeda hoolduse, vaimse tervise ja ennetava tervise osas.
 • Amwell ühendab patsiendid arstide, spetsialistide ja terapeutidega virtuaalvisiitideks, hõlmates laia valikut meditsiinilisi muresid ja pakkudes ööpäevaringset juurdepääsu hooldusele.
 • Talkspace on spetsialiseerunud vaimse tervise telmeditsiini platvorm, pakkudes veebiteraapiat litsentseeritud terapeutidega erinevate emotsionaalsete ja psühholoogiliste väljakutsete korral.
 • Teladoc on juhtiv virtuaalsete tervishoiuteenuste pakkuja, võimaldades juurdepääsu arstidele, dermatoloogidele ja terapeutidele erinevate tervisemurede korral, keskendudes mugavusele ja kättesaadavusele.

Üldine tervise ja heaolu juhtimine (tervisliku toitumise rakendused või vaimse tervise rakendused)

Oma terviseteadlikkuse suurenemine on viinud nõudluse kasvuni heaolu rakenduste järele, eriti noorte ja töötavate spetsialistide hulgas.

Need rakendused aitavad kasutajatel jälgida oma igapäevaseid tegevusi ja tõhusalt hallata kroonilisi terviseprobleeme, samal ajal jälgides oma patsiendi tervisekirjeid parema tervishoiu haldamiseks.

Mõned juhtivad tervise ja heaolu juhtimise rakendused on:

 • Headspace on meditatsiooni ja teadlikkuse rakendus, mis pakub juhendatud istungeid, et aidata kasutajatel stressi vähendada, keskendumist parandada ja paremini magada.
 • Wellable on heaolu platvorm, mis pakub tööriistu ja ressursse üksikisikutele ja organisatsioonidele, et edendada tervislikke eluviise ja töötaja heaolu.
 • Noom on kaalulangetamise rakendus, mis kasutab psühholoogiapõhiseid lähenemisviise, et aidata kasutajatel arendada tervislikumaid söömisharjumusi ja saavutada kaalulangetamise eesmärgid.
 • Exhale on vaimse heaolu rakendus, mis on loodud värvilistele naistele, pakkudes sisu ja tööriistu, mis on keskendunud tähelepanelikkusele, meditatsioonile ja enesehooldusele.
 • Meditopia on meditatsioonirakendus, mis pakub laias valikus juhendatud meditatsioone ja unelugusid, et aidata kasutajatel leida rahu ja lõõgastuda.
 • Fitness+ on tellimuste põhine teenus, mis pakub mitmesuguseid treeninguid, mida juhendavad professionaalsed treenerid, et täiendada Apple Watch’iga saadud kogemust.
 • Power Nap App on loodud kasutajatele lühikeste taastavate uinakute tegemiseks, kasutades juhendatud lõõgastumistehnikaid ja äratusseadeid, et ärkama värskendatuna.
 • Elevate on ajutreeningurakendus, mis pakub isikupärastatud kognitiivseid harjutusi, et parandada keskendumist, mälu ja teisi vaimseid oskusi.

Rakendused naiste tervise huvides

Naistele suunatud tervisehoiu rakendused, sageli liigitatud femtech valdkonda, muutuvad kiiresti populaarseks.

Need rakendused pakuvad väärtuslikke ressursse ja teavet mitmesugustel teemadel, sealhulgas raseduse jälgimine, kehakaalu juhtimine, ravimi meeldetuletused, une tsükli jälgimine ning menstruatsiooni ja ovulatsiooni jälgimine.

Nende rakenduste paindlikkus võimaldab neid kohandada individuaalsetele vajadustele. Siin on mõned näited:

 • Hello, Clue on põhjalik rakendus, mis pakub võimalust jälgida perioode ja ovulatsiooni, koos ülevaadetega menstruaaltervishoiust, aidates kasutajatel paremini mõista oma keha.
 • Nurx on digitaalne platvorm, mis võimaldab juurdepääsu rasestumisvastaste vahenditele, erakorralisele rasestumisvastasele vahendile ja sugulisel teel levivate nakkuste testimisele, keskendudes mugavusele ja privaatsusele.
 • Biem on seksuaaltervise rakendus, mis pakub virtuaalseid konsultatsioone tervishoiutöötajatega, STI testimist ning teavet seksuaalse heaolu kohta.
 • Plant Nanny ühendab tervist lõbutsemisega, julgustades kasutajaid jääma hüdreerituks, kasvatades virtuaalset taime, kui nad joovad vett, toetades üldist heaolu.
 • Eve by Glow on perioodi jälgija, mis pakub ka ülevaateid viljakusest, seksuaaltervisest ning menstruaaltsükli mustritest, toetades samal ajal kogukonda.
 • Aunt Flo on rakendus, mille eesmärk on aidata kasutajatel haldada menstruaaltsüklit, pakkudes jälgimisfunktsioone ja isikupärastatud nippe menstruaaltervise jaoks.
 • Maven Clinic on virtuaalkliinik naistele ja peredele, pakkudes juurdepääsu tervishoiutöötajatele mitmesuguste teenuste osutamiseks, sealhulgas sünnitusabis ning vaimse tervise toe saamiseks.
 • MINDBODYi rakendus keskendub üldisele heaolule, pakkudes juurdepääsu treeningutundidele, tervise- ja iluteenustele, hõlmates erinevaid aspekte naiste tervisest.
 • NextPill on rasestumisvastase meeldetuletuse rakendus, mis aitab kasutajatel hoida ülevaadet oma kontratseptiivsetest tablettidest, tagades järjepidevuse ja efektiivsuse.

Mis on mobiilsete terviseäppide eelised?

Mobiilsed terviseäpid, sealhulgas isiklikud tervisekausta äpid, pakuvad kasutajatele ja tervishoiutöötajatele mitmeid eeliseid.

Nende hulka kuuluvad:

 • Parandatud efektiivsus ja kiirus: Terviseäpid saavad samal ajal tegeleda mitme päringu ja nõudega, parandades tervishoiuteenuste osutamist.
 • Tervishoiukulude vähenemine: Äppide kasutamine vähendab tervishoiukonsultatsioonide kulusid madalamate hoolduskulude tõttu.
 • Kasutusmugavus ja mugavus: Terviseäpid on kättesaadavad ööpäevaringselt ja neid saab kasutada kõikjal. Need võivad jälgida olulisi näitajaid nagu vererõhk, südame löögisagedus ja veresuhkru tase, kui need on seotud kantavate seadmetega. Kaugmeditsiin parandab juurdepääsu terviseinfole kaugemates piirkondades.
 • Aja kokkuhoid: Patsiendid saavad lihtsalt konsulteerida tervishoiutöötajatega äppide kaudu, mis säästab reisimise aega ja vähendab vajadust isiklikuks külastuseks.
 • Andmevahetuse sujuvus: Terviseäppide abil on lihtne jagada ja üle kanda terviseandmeid tervishoiusüsteemi ulatuses. Samuti pakuvad nad turvalisi maksevõimalusi arvearvete jaoks ning saadavad meeldetuletusi tasumata arvete kohta.

Julgustus tervisliku eluviisi järgimiseks, lihtsam suhtlus, parandatud patsientide jälgimine, kohtumiste planeerimine ja nõustamine on mõned muud terviseäppide eelised.

Mis on mobiilsete terviseäppide levinumad puudused?

Mobiilsed terviseäpid pakuvad mugavust ja ligipääsetavust, kuid nendega kaasnevad omad väljakutsed.

Kasutajad peaksid teadma võimalikest puudustest, mis võivad mõjutada nende kogemust ning nende rakenduste efektiivsust isiklike meditsiiniliste andmete haldamisel.

Andmekaitse

Mobiilsed terviseäpid koguvad ja analüüsivad kasutajate terviseandmeid. Häkkerite risk isikliku teabe avaldamiseks ja selle jagamiseks kolmandate osapooltega on oluline murekoht.

Viimasel ajal on olnud aruandeid terviseandmete rikkumistest äpiarendajate poolt.

Andmete täpsus

Tervise rakenduste pakutava teabe ja nõuannete usaldusväärsus on murekoht.

Rakendused kasutavad erinevaid meetodeid terviseandmete analüüsimiseks, mis võib viia mõõtmiste ebatäpsuseni võrreldes meditsiiniseadmetega.

Muudeks väljakutseteks on piiratud internetiühendus, kõrged nutitelefoni kulud, puudulik regulatiivne heakskiit ja kallid rakenduse ostud, mis takistavad mobiilsete terviserakenduste vastuvõtmist ja nõudlust.

Tuleviku meditsiiniliste mobiilirakenduste turg

Ettevõtted mobiilirakenduste turul suunavad oma tegevusi konkreetsetele sihtrühmadele nende vajaduste rahuldamiseks.

Nad laiendavad ka oma teenuseid, et suurendada seotust, nähtavust ja tulu.

Tervishoiu rakenduste turul otsivad ettevõtted uusi ja innovatiivseid võimalusi, et laiendada oma teenuseid.

Transformatsioonipotentsiaal

Terviseäppidel on oluline potentsiaal muuta meditsiinisüsteemi, viies kasutajate tervisetulemusi paremaks.

Järgnevatel aastatel oodatakse terviseäppide nõudluse kasvu tänu funktsioonide edusammudele, suurenenud teadlikkusele ja nutitelefonide kasutamisele ning laienemisele uutesse piirkondadesse.

Tehnoloogilised arengud

Kunstlik intelligents mängib olulist rolli tervishoiudünaamika muutmisel ning terviseäppide funktsionaalsuse ja efektiivsuse suurendamisel.

Väljakutsed Ees

Siiski võivad väljakutsed nagu andmete turvalisus, poliitikaküsimused terviseandmete ja nende haldamisega seotud ning reguleerivad takistused mõjutada nende rakenduste kasutamist ja kasutuselevõttu.

Järeldus

Mobiilirakendused tervisevaldkonnas on revolutsiooniliselt muutnud tervishoidu, pakkudes mugavat juurdepääsu teenustele ja informatsioonile.

Tehnoloogia arenguga kasvab nende mõju ja nõudlus jätkuvalt.

Siiski on nende jätkusuutlikuks edukuseks oluline lahendada väljakutseid nagu andmekaitse ja täpsus.

Loe teises keeles